Congratulations to all.
The Geelong Business Excellence Awards recently went down via a virtual presentation on Thursday, October 15, celebrating some of the businesses, Young Entrepreneurs and Business Leaders in the Geelong region.
Each year the Geelong Business Excellence awards brings together some of the most creative, innovative and thriving businesses that have achieved business excellence in the Geelong region, along with a great number of dedicated local heroes who support Geelong and it’s tight-knit and loyal community – and what a community it is!
These Awards are the oldest continuously running business awards programs in Australia, and, as such, provide a significant recognition and celebration of business achievement and performance.
In case you missed the virtual event, we’ve listed the winners below – though we’d like to give a special shout out to all those who have taken the jump into owning or operating a business in the region.
Here are our winners for 2020!
Young Entrepreneur of the Year, sponsored by Deakin University
Winner: James Murphy of See All Dolphin Swims
Corporate Social Responsibility, sponsored by genU
Winner: Arthur St Digital
Innovation, Research & Development, sponsored by Viva Energy Australia
Winner: Braille Sign Supplies
Digital Engagement, sponsored by WebForce5
Winner: Custom Neon
Sustainable Business, sponsored by Barwon South West Waste & Resource Recovery Group
Winner: Kardinia International College
Home Based & Micro Business, sponsored by City of Greater Geelong
Winner: Manse Group
Health and Wellbeing Promoting Workplace, sponsored by Barwon Health
Winner: Crew Faced Makeup Artistry
Safe and Healthy Business, sponsored by WorkSafe
Winner: Memphis Hire
Tourism & Hospitality, sponsored by Tourism Greater Geelong & the Bellarine
Winner: Sea All Dolphin Swims
Small Business, sponsored by Bendigo Bank
Winner: CentreStage
Medium to Large Business, sponsored by Lyons Construction
Winner: Boomaroo Nurseries
Retail Business, sponsored by Roderick Insurance Brokers
Winner: You’re Gorgeous Hair & Beauty
Best First Year Entry, sponsored by Harwood Andrews
Winner: FLAIM Systems
Inclusive & Accessibly Business, sponsored by the Transport Accident Commission (TAC)
Winner: Geelong Gallery
Business Leader of the Year, sponsored by Bay 93.9
Winner: Brian Cook
Emerging Business (Under 3 years), sponsored by The Gordon
Winner: 18th Amendment Bar
Advanced Manufacturing & Industry, sponsored by Geelong Manufacturing Council
Winner: Farm Foods
Regional Business, sponsored by Victorian Chamber of Commerce and Industry
Winner: Adventure Park
Customer Service, sponsored by Hardings
Winner: Kardinia Park Stadium Trust
Business of the Year, sponsored by LBW Business + Wealth Advisors
Winner: Sea All Dolphin Swims
Congratulations to all!